Kdo jsem / životopis Domů »

MUDr. Přemysl Sobotka

se narodil 18. května 1944 v Mladé Boleslavi.

Po ukončení Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze nastoupil v roce 1968 na chirurgické oddělení liberecké nemocnice, odkud po dvou letech přestoupil na rentgenologii. Od roku 1991 byl primářem. Od listopadu 1989 byl aktivní v OF. V roce 1991 vstoupil do ODS, v letech 1990 - 1996 byl radním Města Liberce a členem vedení liberecké nemocnice.

Do roku 1989 se politicky nikdy neangažoval, nebyl členem žádné politické strany.

MUDr. Přemysl Sobotka je senátorem za liberecký volební obvod č. 34, za který byl zvolen již počtvrté (1996, 1998, 2004, 2010). Po celé volební období je ve funkci místopředsedy Senátu, s výjimkou let 2004 – 2010, kdy byl zvolen předsedou Senátu Parlamentu České republiky.

Z prvního manželství má 2 dcery Věru a Martinu, v druhém manželství nevlastního syna Prokopa. Manželka Radmila pracovala jako zdravotní sestra.

Základní životní krédo:
„Jako lékař i jako politik jsem přísahal, že lidem budu pomáhat a ne škodit.“

Členství

 

  • Je členem Správní rady Technické univerzity v Liberci a členem Správní rady University Karlovy. Členství je bez finančního ohodnocení.
  • Patron Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka

Motto:
„Politiku považuji za službu občanům a vnímám ji jako povinnost 7 x 24 hodin týdně.“

Zájmy a záliby

Mezi koníčky patřil a dodnes patří sport. Ještě než vstoupil do politiky hrál závodně volejbal a věnoval se vysokohorské turistice. Dnes mu zbývá čas už jen na ty hory, kam každoročně vyjíždí s manželkou a partou kamarádů. Kromě toho hraje tenis a má rád lyžování, jak běžky, tak sjezdovky. Každoročně vyjíždí za lyžováním do Alp.

Sám o sobě tvrdí, že má život strašně rád, měl ho rád vždycky a myslí si, že život se má prožít plně. Vzpomínat někdy ve stáří jen na úspěchy v práci, to prý není to nejkrásnější. Chce vzpomínat na to, co dělal, co zažil. Rád se stýká s lidmi, rád s nimi diskutuje. Rád si dá skleničku vína a zapálí cigaretu. Proč by to prý nepřiznal, to vše patří k životu.