Zprávy, články, názory, komentáře domů »

XXIV. celostátní setkání členů Svazu Pomocných technických praporů – Vojenských táborů nucených prací ČR,Zaječov – Svatá Dobrotivá

15.09.2016
fotogalerie | zpět na články

Pro mne mají srazy muklů v Jáchymově, či vaše zde, cenu mementa, abychom si všichni uprostřed starostí každodennosti uvědomili, že nebezpečí – říkám tomu bolševický zápal a bolševická mentalita – může kdykoliv a kdekoliv opět zachvátit i lidi formálně vzdělané.

Vážení přátelé,
 jsem velice rád, že vás i letos mohu zde v Zaječově – Svaté Dobrotivé všechny srdečně pozdravit na již 24. setkání příslušníků pomocných technických praporů z nejtemnějších let komunistické totality v naší zemi. Proto bych vám všem chtěl dnes hlavně popřát hodně pevného zdraví, energie a chuti do života. Přeji všem příjemný den a radost ze setkání s kamarády.
 Pro mne však vaše setkávání nejsou pouze setkáním starých kamarádů se stejným osudem, i když cena kamarádství má vysokou hodnotu. Pro mne mají srazy muklů v Jáchymově, či vaše zde, cenu mementa, abychom si všichni uprostřed starostí každodennosti uvědomili, že nebezpečí – říkám tomu bolševický zápal a bolševická mentalita – může kdykoliv a kdekoliv opět zachvátit i lidi formálně vzdělané.
 Vidíme to i dnes po celé Evropě a zmiňoval jsem to zde i loni: Tendence manipulovat pomocí médií s lidmi, předepisovat, co si kdo má myslet, touha donutit lidi pochodovat v jednom šiku, regulovat cokoliv kvótami a směrnicemi, byrokratizovat, nařizovat a skandalizovat lidi jiného názoru zasahují dnes Evropskou unii jako zákeřná chřipka. Je to lákavé a zrádné zároveň. Na jedné straně vyprazdňování či deformování obsahu slov jako vlastenectví, demokracie, politická odpovědnost a na straně druhé fanatismus sociálního inženýrství. Má to jiný oděv i účes, ale dát tomu volný průběh, dočkali bychom se brzy neblahých důsledků pro nás i mladou generaci napříč Evropou. Ostatně 40 let jsme si to užívali a i na vás to dopadlo velmi tvrdě. Je třeba nemlčet a připomínat okolí i vaše životní zkušenosti a osudy.
 Nechci vám však politickými úvahami rušit vaše dnešní setkání. Již před několika roky jsem zde totiž připomněl jeden z mála, či možná jediný, pozitivní moment vaší služby u PTP, když jste poznali sílu opravdového chlapského kamarádství, které mnohým z vás zůstalo na celý život. Jiné dobré kamarády jste mnozí z vás poznali v civilu často jen na základě toho, že jste zjistili, že i oni byli předtím „pétépáky“. Přeji proto vám všem hezký den mezi kamarády a díky, že jste přijeli a můžete vzpomínat, ale i bojovat proti návratu komunistické diktatury.
Děkuji vám za pozornost…