Zprávy, články, názory, komentáře domů »

Slavnostní zahájení mezinárodní výstavy novinářské fotografie „World Press Photo“2016

Slavnostní zahájení mezinárodní výstavy novinářské fotografie „World Press Photo“2016

Univerzita Karlova, Karolinum, 8. září 2016

Slavnostní zahájení mezinárodní výstavy novinářské fotografie „World Press Photo“2016 Slavnostní zahájení mezinárodní výstavy novinářské fotografie „World Press Photo“2016 Slavnostní zahájení mezinárodní výstavy novinářské fotografie „World Press Photo“2016 Slavnostní zahájení mezinárodní výstavy novinářské fotografie „World Press Photo“2016 Slavnostní zahájení mezinárodní výstavy novinářské fotografie „World Press Photo“2016

Vážené dámy a pánové,
 na pražskou výstavu projektu World Press Photo chodím každoročně velice rád hned z několika různorodých důvodů.  Tato obrovská výstava nám tak dává šanci se na chvilku zastavit a připomenout si uplynulý rok na naší planetě z dlouhé řady úhlů pohledu. Ohlédnutí to jsou bohužel často neveselá a zachycují ve své většině hořké chvilky naší každodennosti. Právě ta šíře záběru je obdivuhodná i letos již kvůli tomu, že do letošního ročníku World Press Photo se přihlásilo 5 775 autorů ze 128 zemí, kteří celkem poslali 82 951 snímků. Porota rozdala ceny v osmi kategoriích jednačtyřiceti fotografům.
 Již jsem to však bohužel řekl několikrát v minulých letech a i letošní ročník mi to potvrzuje. Opět zde však bohužel sílí proud určité reportážní senzacechtivosti, která však ne vždy svou drastičností může odhalit pravdu o daném problému. Někdy mám pocit, že jej často obrací propagandisticky do zcela opačných poloh. Možná, že je ten můj pocit dán tím, že preferuji dlouhodoběji formovanou empatii k nějaké části naší reality před povrchní a často až cynicky lacinou honbou za bolestí, kdy objektiv fotoaparátu zákonitě nemůže často prozradit skutečné původce zachycené bolesti a už vůbec nemůže provádět analýzy našich aktuálních problémů, které navíc dnes nedokáže udělat ani většina politiků a politologů a samozřejmě už vůbec ne porotci podobných výstav.
 Cením si však toho, že nás může fotografie provokovat, burcovat a vést třeba i k vášnivým debatám o zachyceném problému. Proto věřím, že i letos si tato výstava v Praze najde hodně pozorných návštěvníků, kteří jsou schopni i přemýšlet kriticky o tom, proč třeba ta či ona fotografie byla oceněna. Zároveň mi dovolte – stejně jako v předchozích letech – poděkovat Nadaci World Press Photo, která pomohla této výstavě získat za ty dlouhé roky její existence velkou mezinárodní prestiž a udělala z ní jednu z nejnavštěvovanějších výstav v zahraničí i u nás.
Děkuji vám za pozornost…