Zprávy, články, názory, komentáře domů »

Pietní akt na Ďáblickém hřbitově

Pietní akt na Ďáblickém hřbitově

Mohu jen opakovat svůj letitý názor: Vše čím dnes žijeme a budeme zítra žít, má své kořeny v minulosti. A to musíme mít ve vlastním zájmu stále na zřeteli a nesmíme na to nikdy zapomenout. Vy političtí vězni jste svědomím našeho národa

Pietní akt na Ďáblickém hřbitově Pietní akt na Ďáblickém hřbitově Pietní akt na Ďáblickém hřbitově

Vážené dámy a pánové, milí přátelé,

 když každoročně přicházím na ďáblický hřbitov k Čestnému pohřebišti popravených a umučených z 50. let, abych si spolu s vámi připomněl oběti komunistického teroru, provázejí mne dvě myšlenky.
 Ta první je věnována těm, které komunističtí zločinci připravili o život a zde je s naprostým nedostatkem jakékoliv piety v letech 1948 – 1959 pohřbívali. Faráře Josefa Toufara či Zdenu Mašínovou, ale i ty zcela zapomenuté. Mělo by zde být minimálně 207 obětí šílených představ fanatiků, že štěstí a svoboda i sociálně rovnostářská společnost se dá lidem vnutit násilím i za cenu totální devastace společnosti. Bylo zde pohřbeno i 37 dětí, které se v 50. letech narodily za mřížemi pankrácké věznice uvězněným matkám a zemřely na nedostatečnou péči ve vězeňských podmínkách.
Druhá myšlenka, která mne každý rok provází, je srovnání, co se za ten uplynulý rok změnilo u nás i v Evropě. Zda je zde nějaký náznak ochoty lidí učit se z historie? Bohužel, nikoliv. Komunisté zůstali stejní. Důkazem je jejich poslední sjezd. Mnozí mladí lidé i řada občanů těch zemí Evropy, které nepoznaly komunismus, snad touží po tom si jej vyzkoušet. Sociální inženýrství marxistického typu prosakuje Evropskou unií jako jed a jako kdysi proti tomu nejsou opět imunní ani lidé vzdělaní a inteligentní! Co s tím? Neustupovat, nevzdávat se, nenechat se zastrašit novými demagogy a stále lidem připomínat historii i místa jako je tento ďáblický hřbitov…
Mohu jen opakovat svůj letitý názor: Vše čím dnes žijeme a budeme zítra žít, má své kořeny v minulosti. A to musíme mít ve vlastním zájmu stále na zřeteli a nesmíme na to nikdy zapomenout. Vy političtí vězni jste svědomím našeho národa a osobně mi je smutno, že je zde málo mládeže a že média věnují období diktatury komunistů a hrůzám, které způsobili tak málo pozornosti. Navíc vzniká dojem, že 50léta a politické vraždy jakoby nebyly a vše vlastně začalo až okupací v srpnu 1968. Není to pravda a tento ďáblický hřbitov je toho krutým svědkem.

Čest památce všem obětem komunistické totality.
Děkuji vám za pozornost…