Zprávy, články, názory, komentáře domů »

Pietní akt u památníku generálmajora Josefa Mašína v Lošanech

12.09.2016
fotogalerie | zpět na články

Památník generálmajora Josefa Mašína.

Vážené dámy a pánové, spoluobčané,
 
sešli jsme se dnes u památníku generálmajora in memoriam Josefa Mašína, abychom si nejen připomněli tohoto hrdinu našich legií za 1. světové války a stejně tak obdivuhodnou legendu našeho protinacistického odboje v letech 2. světové, ale také abychom se přes životy a odkaz mužů, jakými byli Josef Mašín či Václav Morávek, podívali na naši současnost. Dějiny nejsou jako kolečka salámu. Minulost, přítomnost i naši budoucnost nemůže oddělovat do samostatně dělených prvků.
 Když se dnes vysloví jméno generála Mašína, zpravidla většině z nás okamžitě proletí hlavou i jména jeho synů Ctirada a Josefa, která naši společnost rozdělují v hodnocení forem jejich nekompromisního odporu ke komunistické diktatuře u nás po únoru 1948. Došlo to tak daleko, že v jednom severočeském městě se nekonečně vleče umístění pamětní desky generála Mašína, která má připomenout, že budoucí hrdina v tomto městě v době Rakousko-Uherska studoval. Důvodem mají být obavy z vlivu komunistů na krajském úřadě! Tak daleko jsme došli za 27 let od pádu Husákova totalitního režimu…
 V listopadu 1989 jsme si slibovali, že se již nikdy nenecháme zmást komunistickou demagogií a levicovým populismem a že oběti našich hrdinů národních odbojů již nenecháme upadnout v zapomnění stejně jako komunistické zločiny. Dnes však navíc naši svobodu ohrožují nové a jiné bezpečnostní hrozby a my bychom ani před nimi neměli, jako dnes kdekdo v Evropě v chamberleinovském duchu pro nás tak osudného roku 1938, strkat hlavu do písku. Právě lidé jako Josef Mašín a Václav Morávek by nás v tom měli motivovat.
 Nezapomínejme proto na to, když u památníků lidí jako Josef Mašín a Václav Morávek klademe věnce k uctění jejich památky, jak ji nejlépe naplnit.  Tu totiž zcela nejlépe uctíme opravdovou neformální občanskou odpovědností a odvahou, bez které se skutečná svobodná demokratická země neobejde.

Děkuji vám za pozornost…