Zprávy, články, názory, komentáře domů »

Jáchymovské peklo

Jáchymovské peklo

Přestože Jáchymov představuje jedno z nejhorších míst komunistického teroru v naší zemi, jezdím sem každý rok na toto setkání muklů z komunistických lágrů velice rád, protože si vás velice vážím a hledám ve vás oporu v dnešní době zapšklé lhostejnosti a občanské pasivity, které vytváří naopak živnou půdu pro všechny extremisty, hledající své zakotvení v temných či šedivých kapitolách naší minulosti. Loni jsem zde řekl, že komunisté mění taktiku a spojence, ale nikdy sebe. Také oni – mistři falšování našich národních dějin – cítí svou příležitost a opět touží v tomto oboru předvést s pomocí krajní levice v sociální demokracii své umění.

Jáchymovské peklo Jáchymovské peklo Jáchymovské peklo Jáchymovské peklo

Jejich taktika je poměrně jednoduchá a dá se rozdělit do tří fází:

  • UZAVŘÍT STUDIUM HISTORIE Z LET 1946 - 1989
  • RELATIVIZOVAT HISTORII TOHOTO OBDOBÍ
  • OPĚT ZFALŠOVAT HISTORII TÉTO NEBLAHÉ ÉRY

Není to dobrá zpráva pro slušné historiky, učitele dějepisu a vlastně pro nikoho

z nás, komu není lhostejné, že by měl opět žít ve lži. Bohužel jim v tom pomáhá nejedna naše televizní stanice, která v komerčním souboji s konkurencí nemaje co dávat 24 hodin denně na obrazovku nás krmí nejen majorem Zemanem, ale i řadou dalších filmů z let komunistického režimu, za které by se jejich tvůrci měli stydět do hloubi duše. Sugestivní podání těchto „děl“ má bohužel větší a masovější účinek než sebelepší přednáška či kniha historika.

K tomu nyní přistupuje ještě požadavek některých sociálních demokratů, kteří by rádi, aby se místo komunistickým zločinům historici věnovali životu tzv. obyčejných lidí v době husákovského socialismu. Jistě, zajímavé téma pro sociology a etnografy, ale nepatřičné pro historiky, protože tento požadavek zcela nepokrytě sleduje snahu sentimentálně romantizovat zatuchlý Husákův režim, kdy značná část členů ČSSD si žila spokojeně díky rudé knížce svých dnešních spojenců.

            Zde v Jáchymově mne tyto snahy trápí dvojnásob, když si uvědomím, jakým peklem museli například projít u nás jáchymovští vězni, kolik ponižování a trýznění museli absolvovat, jak to postihlo jejich zdraví, jak umírali jejich kamarádi na nemoci z ozáření a na další následky  věznění. Stejně tak nesmíme zapomínat, co po dlouhá léta odloučení prožívaly jejich rodiny.

I to by měl být důvod, proč by se smířlivost ke komunistické ideologii neměla stát tématem dne a nic na tom nezmění ani čas, který od největších komunistických zločinů uplynul. Čest památce všem obětem v Jáchymově i ostatních místech komunistické zvůle a brutality.