Zprávy, články, názory, komentáře domů »

Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael „Dvě malé země jedno velké srdce“

Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“

Bylo by jistě příjemné si zde připomínat jen hezké věci a vyprávět třeba židovské anekdoty, které jsou v Čechách velice populární. Bylo by jistě zdvořilé a na místě si připomínat třeba úspěchy izraelských vědců, kulturních osobností a sportovců. Ale...

Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“ Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“ Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“ Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“ Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“ Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“ Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“ Slavnostní setkání u příležitosti 68. výročí vzniku Státu Izrael  „Dvě malé země jedno velké srdce“


Vážený pane velvyslanče, vážený pane kardinále, vážené dámy a pánové, přátelé,

 jsem opravdu rád, že jsme se zde dnes v těchto krásných prostorách Valdštejnského paláce sešli, abychom si v této přátelské společnosti připomněli 68. výročí vzniku státu Izrael, se kterým naši zemi spojuje nejedna historická vazba.
 Bylo by jistě příjemné si zde připomínat jen hezké věci a vyprávět třeba židovské anekdoty, které jsou v Čechách velice populární. Bylo by jistě zdvořilé a na místě si připomínat třeba úspěchy izraelských vědců, kulturních osobností a sportovců. Ale...
 Když však slyším slova „izraelský sportovec“, vybaví se mi bohužel především krvavý masakr na mnichovské olympiádě v roce 1972. A když slyším slovo Mnichov, vybaví se mi nejen moderní a kulturní bavorské město, ale také rok 1938, který pro Čechy a Židy nebyl nijak šťastným rokem. Někdo možná nad mými slovy škodolibě mávne rukou, protože nemá vztah k historii a nepovažuje znalost naší minulosti za nijak důležitou. Jak naivní v dnešní době, kdy v mnoha evropských zemích se židé opět necítí bezpečně a mnozí přemýšlí, kam by se odstěhovali. Budeme-li tento fakt ignorovat, záhy se snadno nebudeme v naší vlasti cítit bezpeční ani my.
Kdo si například naivně myslí, že třeba Stát Izrael je od nás daleko a jeho problémy nejsou našimi problémy, krutě se mýlí. Dnešní globalizovaný svět je malý a nelze ignorovat problémy jiných zemí, protože se snadno mohou stát našimi problémy.
 A co s tím můžeme udělat? Hlavně se nebát a říkat svůj názor a nepodléhat populistům. Ve své politické kariéře jsem inicioval řadu usnesení Senátu a řadu akcí na podporu státu Izrael. Odvahu jsem měl i se svým prohlášením při prolomení blokády Gazy při své návštěvě Izraele v roce 2010.
 Zlo se musí pojmenovat, historie nás totiž dostatečně poučuje, ale bohužel je množství lidí, kteří jsou nepoučitelní.
Častokrát se lidé i politici zaštiťují lidskými právy, která bohužel uplatňují i na teroristy, kteří naopak používají těch nejbrutálnějších metod.
Izrael má bohužel největší zkušenosti s terorismem a také s bojem za svobodu a samostatnost svého státu. Izraelci jsou v tomto boji často osamoceni a tak věřím, že každá podpora byla, je a bude dobrá jak pro Izrael, tak pro demokracii.
Izrael je ostrůvkem demokracie v arabském nepřátelském světě. Boj za demokracii v Izraeli je i bojem za demokracii v České republice i v dalších zemích, na to nezapomínejme.
Jsem moc rád, že jsme se zde sešli a naším setkáním dáváme jasný signál, že dvě malé země mají jedno velké srdce a zároveň říkáme jasné věty o vztahu České republiky a státu Izrael.
Všem vám děkuji za vaší práci a věřím, že společně nedopustíme, aby se negativní historie opakovala, naopak musíme si vzájemně pomáhat.